Informacje ogólne

 

Z inicjatywy radnych kadencji 2002-2006 i burmistrza Józefa Mardausa, postanowiono zagospodarować opuszczony przez młodzież budynek starej szkoły w rynku.

 

Na parterze umieszczono Gminną Bibliotekę Publiczną i Sułkowicką Izbę Gospodarczą, a na piętrze postanowiono zorganizować Izbę Tradycji. Do jej dyspozycji oddano dwie sale o łącznej powierzchni ok. 140 m2, oraz wnękę gdzie mieściła się kancelaria szkoły.

 

Wystrój i gabloty ekspozycyjne projektował artysta plastyk Jan Socha, a wykonał stolarz z Rudnika Stanisław Francuziak. Organizacyjnie Izbę wpisano w struktury Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach.

 

Głównym zadaniem placówki jest m.in. zbieranie, inwentaryzacja i eksponowanie pamiątek historycznych i dokumentów dotyczących miasta i gminy oraz organizowanie spotkań a także okolicznościowych wystaw.

 

Aby zrealizować te zadania, potrzebna jest mobilizacja naszych mieszkańców.


Nie wyrzucajcie staroci ! Przynieście je do Izby! Zostaną one zagospodarowane  i wyeksponowane z pożytkiem dla wszystkich.
Interesują nas (wymieniamy za ewidencją zbiorów):

- dokumenty, kroniki, pamiętniki i wspomnienia
- gazety i czasopisma
- wydawnictwa, mapy, plany
- dyplomy, listy, wyróżnienia
- narzędzia i przybory kowalskie
- narzędzia i urządzenia gospodarskie
- meble i wyposażenie mieszkań
- stroje i ubrania
- medale, odznaczenia, puchary
- fotografie i obrazy
- banknoty i monety
- inne regionalne starocie


Mamy nadzieję, że w przyszłości Izba Tradycji pomoże w zdobywaniu wiedzy o naszym środowisku i stanie się zachętą do dalszego dokumentowania własnych dziejów.